Skarby w Twoim mieście [KONKURS!]
Wyjeżdżamy daleko, zachwycamy się kuchnią, zabytkami i architekturą innych miejsc, a ile tak naprawdę wiemy o własnej miejscowości? Czy kiedykolwiek zwiedzaliście swoje miasto? Czym zainteresowałbyś się, gdybyś był podróżnikiem z innego kraju i przypadkowo, bez planu, trafiłbyś do swojej miejscowości?
Dzisiejszy wpis powstał przy współpracy z aplikacją Płatności mobilne mPay. Mamy dla Was świetny konkurs, który zmusza do ruchu i rozejrzenia się po swojej okolicy. Jeżeli jesteś z Krakowa, Poznania lub Gdańska, to pędź na koniec wpisu – w Twoim mieście ukryliśmy prawdziwe skarby. Aby wygrać, musisz być naprawdę szybki.
W Krakowie mieszkam od kilku dobrych lat. Lubię to miasto i zawsze gdy wracam z większej podróży, to cieszę się z tego, że znów będę w tym mieście.
Mimo że spędzam tu dużo czasu, Kraków w ogóle mnie nie nudzi. Mam swoje ulubione miejsca, ale tak naprawdę ciągle odkrywam jakieś perełki i zastanawiam się, czy kiedykolwiek to się skończy. W ostatnim czasie trafiłem np. na nietypowe murale w okolicach ul. Kopernika czy na strefę z foodtrackami, o której nie miałem zielonego pojęcia.
Jak zwiedzać swoje miasto?
Łatwo jest znaleźć coś ciekawego daleko od domu – gdzie wszystko nowe i nieznane. Sztuką jest dostrzec piękno tam, gdzie spędzamy dużo czasu.
Myślę, że praktycznie w każdym mieście w Polsce da się znaleźć interesujące miejsca, które mają swoją historię. Wszystko zależy od pomysłu i naszego podejścia. Jeżeli wymyślimy ciekawy motyw przewodni naszego zwiedzania, to zawsze znajdziemy jakieś perełki i na pewno nie będziemy się nudzić.
Poniżej kilka moich pomysłów na zwiedzanie Krakowa. Część z nich spokojnie można wykorzystać w innych miejscowościach. Niektóre mogą wydawać się dziwne / nietypowe, ale wynikają z moich aktualnych refleksji czy zainteresowań:
1. Murale – Mamy masę świetnych murali, które porozsypywane są po całym mieście. Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby przejście Krakowa w poszukiwaniu tych najbardziej godnych uwagi. Potem można by było zrobić interaktywną mapę z wszystkimi lokalizacjami i ułatwić zwiedzanie innym. A może ktoś już coś takiego zrobił?
2. 3 km – Wejdź na Google Maps i zaznacz okrąg o promieniu 3 km, którego środkiem będzie Twoje miejsce zamieszkania. Wykaż się i zobacz, co ciekawego jest w Twojej okolicy. Jakiś nietypowy park, stary, zabytkowy kościół, a może mało znana kapliczka? Pokaż to na zdjęciach!
3. Latarnie umarłych – Niesamowicie ciekawy temat, na który trafiłem kompletnie przypadkowo. Podczas biegania po Krakowie zauważyłem, że w wielu miejscach stoją małe kapliczki. Zainteresowałem się nimi i okazało się, że niektóre to… latarnie umarłych.W zamyślę budowniczych miały informować o zbliżaniu się do miejsc świętych lub tych związanych ze śmiercią (np. szpitali czy cmentarzy). Mijamy je wielokrotnie, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie funkcje pełniły w przeszłości. Chciałbym kiedyś zobaczyć wszystkie latarnie umarłych w Krakowie i zgłębić ten temat.
4. Jedna dzielnica – Kolejny pomysł to skupienie się na jakiejś jednej dzielnicy i poznanie jej historii / architektury / urbanistyki. Można zacząć od dotarcia do jakiś dawnych planów miasta i zbadania, jak kiedyś wyglądał przebieg ulic w danym miejscu.Dla przykładu, chodzi mi po głowie pomysł poznania Nowej Huty, która ma niesamowitą historię, a jest mocno niedoceniana. Miasto, które powstało od zera, miasto o nietypowej architekturze i urbanistyce. Do tego z wieloma ciekawostkami i miejscami, które po prostu trzeba zobaczyć. No i jeszcze te schrony i teorie o podziemnym mieście! Nie brzmi genialnie?
5. Krakowskie kopce – Chcę pewnego dnia wejść na wszystkie krakowskie kopce. Turystycznie znany jest w zasadzie tylko jeden, ale jest ich więcej i wszystkie razem tworzą ciekawą historię.
Być może Kraków jest wyjątkowo łatwą przestrzenią do znajdowania w niej takich motywów przewodnich, ale myślę, że na mój rodzinny Ostrowiec Świętokrzyski (który turystycznie stoi raczej słabo) też znalazłbym dobre pomysły. Bez względu na to, czy mieszkasz w Nowym Jorku, czy Radomiu, i tak masz w okolicy miejsca godne Twojej uwagi. Warto ich poszukać.
Odnajdź prawdziwe skarby
Dzisiejszy wpis jest wynikiem mojej współpracy z mPay Płatności Mobilne. To aplikacja, która umożliwia kupowanie biletów MPK i miejsc parkingowych w różnych miastach w Polsce. Działa to w bardzo prosty sposób – pobierasz aplikację, zasilasz konto szybkim przelewem i w wygodny sposób opłacasz bilet lub parking. Koniec z problemami typu „brak automatu” lub „nie mam drobnych”.
Razem z Płatności mobilne mPay przygotowaliśmy dla Was świetny konkurs. Jeżeli jesteś z Krakowa, Gdańska lub Poznania, to działaj szybko, bo właśnie w Twoim mieście możesz znaleźć prawdziwe skarby.
W wymienionych miastach ukryliśmy paczki, w których znajdują się świetne nagrody niespodzianki. Poniżej znajdziesz szczegóły ich lokalizacji. Kto pierwszy, ten lepszy
Kraków, rondo Mogilskie – Skarb odnaleziony. Zwycięzcą jest Mariusz Sanokowski. Gratuluje!
W Krakowie paczka ze skarbem znajduje się przy Pomniku Deportowanych. Szczegółowe informacje tutaj
Gdańsk, „Pachołek” – Skarb odnaleziony. Zwycięzcą jest Monika Bębenek. Gratuluję!
W Gdańsku paczka ze skarbem ukryta jest w okolicach „Pachołka”. Szczegółowe informacje tutaj
Poznań, Ostrów Tumski – Skarb odnaleziony. Zwycięzcą jest Aneta Chwiej. Gratuluje!
W Poznaniu skarb znajduje się na Ostrowie Tumskim. Szczegółowe informacje tutaj
W tym wpisie i na Facebooku będę na bieżąco informował o tym, czy ktoś dotarł do danej skrytki. Po odnalezieniu jej należy zgłosić to mailowo lub przez wiadomość na fan page’u (szczegóły znajdują się w ukrytej paczce). W przypadku problemów ze znalezieniem skarbu, jestem dostępny online i chętnie podpowiem, gdzie należy szukać. Udział w konkursie oznacza też akceptację regulaminu.
To chyba tyle. Czas start! Sam jestem ciekaw, jak długo skarby pozostaną w ukryciu : )
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW