Mocne wrażenia
Kryzys złapał mnie na około 18 kilometrze. Nigdy nie przydarzyło mi się to tak wcześnie! O co chodzi!? W głowie jednak miałem już to, że dobiegam do miasteczka, w którym będzie punkt odżywczy. Zjem coś, napije się coli – jakoś to będzie – analizowałem w głowie i liczyłem kolejne kroki.
Kiedyś, dawno temu natknąłem się na ciekawą teorię nazwaną "wysyłaniem pocztówki do samego siebie z przyszości". Bardzo mi się ta idea spodobała i co jakiś czas stosuje to w swoim życiu. Dzisiaj o tej historii na przykładzie mojego nurkowania :)
Jego życie od zawsze było związane z pływaniem. Bycie ratownikiem WOPR i instruktorem motorowodnym to dla niego nie tylko praca, ale też wielka pasja, którą łączy z podróżami. W 2015 r. ruszył w podróż przez Amerykę Południową, a wykorzystując swoje umiejętności żeglarskie, złapał stopa na… Antarktydę! Poznajcie Michała Szczęśniaka – piątego Bohatera serii #NiewidzialniBohaterowie.
Jak można łączyć pasję do gór z ratownictwem? O tym rozmawiamy z Jarosławem Botorem w 4 odcinku serii „Niewidzialni Bohaterowie”. Nasz Bohater z zawodu jest ratownikiem, który przez 16 lat pracował w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (LPR), zaś z zamiłowania – jest himalaistą z robiącą wrażenie listą zdobytych szczytów. Na swoim koncie ma wejścia na takie góry jak Aconcagua, Denali (McKinley), Alpamayo czy Ama Dablan. Był też członkiem Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 r.
Czas na trzeci odcinek serii Niewidzialni Bohaterowie. Tym razem naszą Bohaterką jest Ewelina Wiercioch – ratowniczka TOPR i przewodniczka tatrzańska. Wchodzimy więc w świat ratownictwa i bezpieczeństwa w górach wysokich.
Dzisiaj chciałbym zdać Wam Relację z kursu turystyki górskiej w Tatrach, na który się wybrałem. Mało tekstu, dużo zdjęć, ale to dlatego, że trafiłem na wyśmienitą pogodę. To był bardzo aktywny weekend pełen wiedzy, ale też takiej pozytywnej siły, którą dają góry. Potem wracasz do normalności i wszystko chcę się robić :)
Dziś w ramach drugiego odcinka serii „Niewidzialni Bohaterowie” poznacie pracę ratownika medycznego. Zajrzycie w głąb duszy człowieka, który wykonuje ten zawód, i dowiecie się, jak wygląda jego praca. Poza tym dostaniecie odpowiedź na to nurtujące wiele osób pytanie: „Co się dzieje, gdy dzwonimy na 112?”.
Dużo osób w dzieciństwie choć przez krótki czas marzyła o tym, by w przyszłości zostać strażakiem. Od najmłodszych lat imponuje nam odwaga, siła i sprawność fizyczna tych, którzy decydują się wykonywać ten trudny zawód. Wówczas jednak nie dostrzegamy ciemnej strony tej profesji – realnego zagrożenia zdrowia i życia oraz obciążenia psychicznego. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami, z jakimi na co dzień muszą radzić sobie nie tylko strażacy, ale także ich najbliżsi.
Sobotni poranek. Właśnie wspięliśmy się na wzniesienie i wyszliśmy z lasu na małą polanę. Delikatna mgła unosi się nad mokrą od rosy trawą. Mimo że bieg rozpoczął się zaledwie jakąś godzinę temu, my już mamy przemoczone buty i spodnie brudne od błota. Słońce bije nam prosto w twarz. Jest pięknie.