Jak zostać hakerem ludzi? [7 sposobów]
Codziennie spotykamy się z ludźmi, rozmawiamy z nimi i – chcąc nie chcąc – jesteśmy skazani na współpracę z nimi. No choć nie wiem co byś robił, to nie jesteś w stanie odciąć się od wszystkich. Myślę, że jedną z najważniejszych umiejętności jest właśnie sztuka radzenia sobie z innymi.
1. Nie krytykuj
Kiedyś wracaliśmy z Góreckim autostopem z Maroka. Byliśmy gdzieś w Hiszpanii. Stop cholernie nie szedł. Dotarliśmy do Castellon koło 22 i zastanawialiśmy się co robić. Mieliśmy fajne miejsce do spania w małym jabłkowym sadzie z miękką trawą, a w plecaku – po piwie na noc. No idealne miejsce na spania, ale Góreckiemu intuicja podpowiadała, że blisko jest stacja benzynowa.
Jakieś półtora godziny później sytuacja wygadała następująco: w nogach mamy już około 10 km, idziemy w totalnych ciemnościach, co chwila z dużą prędkością przejeżdża koło nas samochód, a co jakieś 200 metrów potykamy się i lądujemy w rowie. Ja szedłem pierwszy. Zdenerwowany jak nigdy w życiu, przy każdej wywrotce w rowie przeklinam Góreckiego. Ten idzie 100 metrów za mną, łeb spuszczony i nie odzywa się w ogóle. Nie miałem ochoty z nim rozmawiać, bo wiem, że skrytykowałbym jego pomysł wejścia na autostradę, być może pokłócilibyśmy się i rozwalili ciekawy wyjazd.
Po jakichś 25 km dotarliśmy na kolejny zjazd z autostrady. Walnęliśmy się spać pod pierwszym lepszym drzewem. Górecki był tak zmęczony, że usnął z tym piwem w ręce. Ja jeszcze długo leżałem i myślałem o wszystkim. Zdałem sobie sprawę, że takie rzeczy na autostopie się dzieją i że to normalne. To loteria, dlatego nie można nikogo za coś takiego winić. Jak ja się cieszę, że trzymałem wtedy jęzor za zębami. A tak to mamy co opowiadać i wspominać : )
Sytuacje można mnożyć. Wiele osób krytykowałem, bo widziałem, jakie mają możliwości, których nie wykorzystują. Teraz staram się pilnować, bo złe rzeczy ludzie zapamiętają. Można doradzać, pomagać, ale nie bezpośrednio krytykować. Ktoś mądry powiedział, że sztuka kogoś opieprzyć w taki sposób, że jeszcze Ci za to podziękuje. Święta prawda. Krytykowanie było moją duża wadą, z którą walczę od pewnego czasu i widzę ogromny postęp.
2. Chwal
Jakie to proste. Spotykasz się ze znajomą, która ma ładne kolczyki? Powiedz jej to, bo być może przed wyjściem pół godziny wybierała, które będą najlepsze. Twój kolega robi jakiś ciekawy projekt, który naprawdę Ci się podoba? Powiedz mu to, bo być może zmotywuje go to do dalszej pracy.
Ważna rzecz, żeby była to szczera pochwała. To naprawdę nie jest trudne, bo u każdego można znaleźć coś dobrego. Ja swego czasu chwaliłem ludzi nieświadomie. Przykładowo, gdy szedłem na imprezę, to starałem się każdemu powiedzieć coś miłego. Było to naturalne i totalnie nieświadome, aż do chwili, gdy ktoś ze znajomych to zauważył: “Ty Maju jesteś taki, że zawsze każdemu coś miłego powiesz”. Dostrzegaj zalety ludzkie i szczerze mów o nich ludziom.
3. Bądź po prostu człowiekiem
Podstawa wszechrzeczy, a jednak w tym dziwnym świecie często zapominana. Zwykłe przepraszam, proszę, dziękuje, a tak dużo znaczy. Bądź po prostu życzliwym człowiekiem. Nawet jeżeli w markecie baba na kasie jest niemiła, to ty na przekór wszystkim bądź. Może ona siedzi w pracy od kilkunastu godzin, może jest chora? Stawiaj się w sytuacji danej osoby. Wracając ostatnio z Warszawy i będąc na Centralnym, byłem bliski nakrzyczenia na panią w kasie, bo nie chciało się jej pomóc dwóm dziewczynom z Ukrainy, które nie mówiły po polsku. Zanim się odezwałem, zobaczyłem na jej biurku 2 pudełka Ibupromu. Może była przeziębiona i bardzo źle się czuła? Przecież ja sam, będąc chory, jestem takim upierdliwym dziadem, że sam ze sobą wytrzymać nie mogę. Ukrainkom pomógł znajomy, a ja kupiłem grzecznie bilet bez unoszenia się.
Zwykła życzliwość i uprzejmość. Zwykłe dziękuję, proszę i przepraszam otwiera wiele drzwi. Prostą rozmową, uśmiechem i grzecznością nawet w dziekanacie da się załatwić niemożliwe. Sprawdź sam!
4. Unikaj konfliktów, współpracuj z tymi, których lubisz
Jest bardzo mało osób, których nie lubię. Jest ich niewiele, bo takich osób po prostu unikam. Jeżeli ktoś mi nie pasuje, w jakiś sposób drażni, to unikam takiej osoby. Nie kłócę się z nią, nie prowokuje, nie nastawiam innych przeciwko tej osobie itp. Odchodzę na bok i pilnuje, żeby ta osoba nie weszła w moją strefę. Jaki jest sens wchodzić w takie konflikty, które nic nie dają?
5. Przyznaj się do błędu
Są sytuacje, gdy popełniamy błąd, mylimy się lub po prostu okazuje się, że nie mamy racji. Jeżeli rozmawiasz z kimś i nie masz argumentów do dalszej dyskusji, przyznaj się do tego. Jeżeli coś spieprzysz – powiedz to innej osobie. Miałem wiele takich sytuacji, że dyskutowałem z kimś na jakiś temat, szedłem w zaparte, a po kilku dniach okazywało się, że nie miałem racji. W takiej sytuacji biorę telefon i piszę – Stary, miałeś rację!
Jest jeszcze jedna kwestia – jeżeli ktoś w jakiś sposób na Ciebie wpłynie, zainspiruje do czegoś, zmobilizuje do działania lub sprawi, że zmienisz jakoś światopogląd na lepszy – też mu o tym powiedz. Niech ta osoba wie, że jej głos ma dla Ciebie znaczenie.
6. Słuchaj innych
Gdy spotykasz się z kimś to daj mówić innym. Ludzie lubią opowiadać historię ze swojego życia, mówić o swoich problemach i żalić się. Daj im to, bo oni tego potrzebują. Więcej słuchaj, mniej mów, a jak mówisz to nakręcaj temat, który dotyczy tej osoby. Nie jest to proste, ale dla kogoś drugiego może to bardzo dużo znaczyć. Spece od NLP nazywać to będą budowaniem raportu czy jakoś inaczej, a ja nazwę to zwykłym człowieczeństwem. Mniej mówienia – więcej słuchania.
7. Bądź dobrym człowiekiem
Kiedyś wymyśliłem sobie, że będę dobrym człowiekiem. W tym teoretycznie złym świecie nie jest to takie proste, bo co chwila trafiają się różne pokusy. A to znalazłem telefon komórkowy – oddać czy nie oddać? Pewnie, że oddać, bo to tylko chwilowa pokusa. Robię projekt – mam sto tysięcy możliwości, żeby lekko „oszukać” klienta i mieć mniej pracy… Ale to nie w moim stylu. Ja wiem, że to się kiedyś odwróci. Postawiłem sobie taki cel życiowy, że cokolwiek będzie się dziać – ja muszę żyć tak, że nie będę się wstydził spojrzeć w lustro. I ludzie to czują. Bycie dobrym człowiekiem jest podstawą wszechrzeczy. Zacznij żyć uczciwie w stosunku do siebie samego i zobaczysz jak będzie Ci lekko żyć z innymi.
Stań się uczciwym człowiekiem i zobacz, jak lekko się poczujesz.
Jak to zrobić?
Za chwilę znajdzie się jakiś czarodziej w kapeluszu, który powie, że zasady są bez sensu, że to oszukiwanie ludzi. Jakie oszukiwanie? – to naturalne zachowanie, o którym często zapominamy. Specjalnie zatytułowałem artykuł „zostań hakerem ludzi”, żeby wykorzystać ludzką ciekawość, bo inaczej pewnie nie kliknąłbyś w artykuł i nie przeczytał go. Zauważ, że te 7 rad to nic specjalnego – to normalne rzeczy, o których każdy z nas wie. Gdzie jest więc problem?
Ano, problem leży w tym, że nie tak łatwo tę wiedzę można wdrożyć w życie. Sam nie jestem idealny i codziennie popełniam wiele błędów. Wynika to z tego, że każde słowo, każdy gest ma znaczenie, a w tym szalonym świecie często działamy pod wpływem impulsu i emocji. Mimo to warto odpowiednio komunikować się i traktować ludzi z szacunkiem. Warto być po prostu dobrym człowiekiem.
I klasycznie na koniec opisy fotek: Pierwsza dziabnięta na początku naszego wyjazdu autostopem do Maroka w poprzednie wakacje. Jeszcze w Krakowie. Druga i trzecia to fotki z Nowego Jorku, gdzie byłem 2 lata temu w wakacje. To były czasy.
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW